Tampondruk

Tampondruk to dość prosta, tania i szybka technika drukowania. Służy przede wszystkim do znakowania powierzchni twardych różnego typu, między innymi szkła, metalu, ceramiki, tworzyw sztucznych czy drewna. Tampondruk wykorzystać można jednak także do zadrukowywania miękkich podłoży, na przykład pianki poliuretanowej.

Przygotowanie do tampondruku

Zanim tampondruk zostanie wykonany, konieczne jest przygotowanie matrycy. Musi ona posiadać odpowiednie, zgodne z założeniami projektu wyżłobienia na farbę, którą na docelowy produkt przeniesie specjalny tampon. Stempel ten powinien być dostosowany pod względem kształtu do wielkości matrycy. Przygotowana matryca umieszczana jest w tamponiarce. Przed wydrukiem konieczne jest także uzupełnienie farby.

Proces tampondruku

Pierwszym etapem druku jest nakładanie farby na matrycę. Zwykle kałamarz rozprowadza ją wykonując ruch przesuwny. Rakiel usuwa nadmiar farby, po czym następuje wypełnienie matrycy. Kolejny etap polega na dociśnięciu do matrycy silikonowego tamponu, co pozwala na przeniesienie na niego farby wypełniającej żłobienia. Tampon dociskany jest do powierzchni docelowej, po czym nadruk jest gotowy. Proces ten jest w pełni powtarzalny, a po oznakowaniu produktu na jego miejscu umieszczany może być kolejny.